Test

Mihkelson: Mike Pence’i ultimatiivne toon Münchenis väljendas teatud abitust

Müncheni julgeolekukonverents paraku kinnitas tõsiasja, et Lääne väärtus- ja liitlasruum on kriisis. Teineteist ei kuulata. Vastastikused etteheited toovad üksnes kasu nendele, kellele Euroopa Liidu või NATO nõrgenemine või koguni lagunemine oleks meeltmööda.  
 
Murdeajastu põhjuseid on kaugelt enam kui Donald Trump. Viimane on üksnes kriisi tagajärg, mitte eeldus. Kriisi üheks peamiseks algmõjuriks tuleb pidada Lääne suhtelise mõjujõu märgatavat kahanemist eriti pärast viimast finantskriisi kümmekond aastat tagasi. Enam kui paarsada aastat maailma domineerinud lääneriigid on korraga tajumas, et nende mõju sulab kui kevadine lumi. Samal ajal on Hiina kindlal edasimarsil maailma globaalseks liidriks, Venemaa laiendab kõigi vahenditega oma eluruumi ning araabiamaailma rikkad  naftariigid käituvad oma valikutes üha isepäisemalt. Tulemuseks on peaaegu möödapääsmatu  suurjõudude kokkupõrkekurss.
 
Peeglisse peaksid vaatama kõik. Asepresident Pence’i ultimatiivses toonis väljendus teatud määral abitus, sest USA on kaotamas Euroopa partnerite silmis veenvust olla vaba maailma liider. Eurooplased jällegi räägivad multilateraalsest maailmast, kuid ei taha ise täita endale võetud kohustusi näiteks kaitsekulude osas. Nordstream 2 on kahjuks ilmne näide, et Saksamaa ei taju lõpuni tegelikku ohtu iseenda ja liitlaste energiajulgeolekule. 

Loe lähemalt

Mihkelson: 5 ettepanekut välisteenistuse tugevdamiseks

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles oma tänases kõnes välispoliitika debatil, et rahvusvahelistes suhetes toimuv dünaamika nõuab Eesti välisteenistuselt pidevat professionaalsuse tõstmist ja riigilt suurema ressursi suunamist diplomaatiasse kui meie rahvuslike huvide kaitsmise eesliinile.Loe lähemalt

Balti riikide väliskomisjonide juhid esitasid Bellingcati Pulitzeri auhinna kandidaadiks

Eesti, Läti ja Leedu parlamendi väliskomisjonide esimehed on ühiselt esitanud Pulitzeri ajakirjandusauhinna kandidaadiks uuriva ajakirjanduse kategoorias ajakirjandusrühmitise Bellingcat.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et praeguses üha laienevate väärinfo levitamise kampaaniate ja tunnustatud uudistevahendajate vastaste rünnakute õhkkonnas on faktipõhine, läbipaistev ja põhjalikult uuriv ajakirjandus, mis otsib tõde kõikjalt, kus seda leida võib, olulisem kui kunagi varem. „Bellingcat rakendab ühe kiiduväärse eesmärgi nimel koos töötavate inimeste parimaid omadusi. Nende teadmised digitaalse tehnoloogia kasutamise alal avatud lähteallikatest pärinevate andmete uurimiseks on juba avaldanud märkimisväärset mõju rahvusvahelistele suhetele. Loodan, et nad toovad ka edaspidi päevavalgele lahkhelisid ja usaldamatust külvata soovivate tumedate jõudude varjatud teod,“ ütles Mihkelson.Loe lähemalt

Mihkelson: arengukoostöö vajab tugevamat poliitilist toetust

Väliskomisjon arutas täna avalikul istungil Eesti arengukoostöö hetkeseisu ja tulevikku ning leidis, et arengukoostöö viimisel uuele tasandile on vajalik senisest tugevam poliitiline toetus arenguabi finantseerimisel ning eraettevõtluse kaasamine.

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul on Eestil arengukoostöös pikaajaline kogemus. Ta märkis, et paarikümne aasta jooksul on Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi vahendid kasvanud 440 000 eurolt 38,2 miljonile eurole 2017. aastal. Eesmärk on tõsta aastaks 2030 arengukoostööks suunatud raha 0,33 protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT), praeguselt 0,17 protsendilt.Loe lähemalt

Marko Mihkelson: James Mattis on olnud kui piksevarras

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson nentis, et eile ametist lahkumisest teatanud Ameerika Ühendriikide kaitseminister James Mattis on olnud kui piksevarras ja liitlastele on tema lahkumine halb uudis.

“Kaitseminister Mattise lahkumine ei tule kahjuks üllatusena. Washingtonis on sellest räägitud juba mitmeid kuid,” ütles Mihkelson Delfile. “Mattis on olnud kui piksevarras, kes on viimase kahe aasta jooksul korduvalt maandanud presidendi väga volatiilset välissuhtlemist kaitsepoliitika küsimustes. Samas on Mattis seisnud kindlalt NATO liitlaste kaitsel ja aidanud kaasa USA kaitseabi ning vägede kohaloleku suurenemisele Euroopas,” lisas ta.
Loe lähemalt

Marko Mihkelson osaleb Stockholmis toimuval Baltimaadele pühendatud seminaril

Riigikogu väliskomisjon esimees Marko Mihkelson osaleb täna Rootsi parlamendi Riksdagi korraldatud seminaril, millega tähistatakse Eesti, Läti ja Leedu 100. sünnipäeva ning head koostööd Rootsi ja Balti riikide vahel.

„Põhja- ja Baltimaade koostöö on väga tugev ja toimib kõigis valdkondades hästi,“ kinnitas Mihkelson. Ta esineb seminaril sõnavõtuga, mis käsitleb piirkondlikku julgeoleku-, kaitse- ja välisasjade koostööd Põhjamaade ja Balti riikide vahel.
Loe lähemalt

Marko Mihkelson osaleb julgeolekufoorumil Washingtonis

>Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson osaleb Ameerika Ühendriikides Washingtonis XII Parlamentaarsel Julgeoleku Foorumil, kus arutelude keskmes on terrorismivastase võitluse rahastamine ning privaatsuse ja informatsiooni jagamise ohud.

Foorumi päevakavas on ka küberjulgeolekuga seotud küsimused. Mihkelsoni sõnul on Eestil suures küberookeanis tegutsedes piiratud ressursid ja seetõttu tuleb targalt tegutseda ja trende hoolega jälgida.
Loe lähemalt

Marko Mihkelson: Venemaa agressiooniaktile Ukraina suhtes tuleb reageerida ühtselt ja jõuliselt

Riigikogu võttis tänasel täiendaval istungil vastu 89 Riigikogu liikme poolt algatatud avalduse Ukraina toetuseks seoses Kertshi väinas toimunud agressiooniga.  Avalduses kutsub Riigikogu üles vaba laevaliikluse taastamisele Kertši väinas ja Aasovi merel, kõiki riike toetama Ukrainat tema territoriaalse terviklikkuse kaitsel, mitte tunnustama Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist ning kehtestama Venemaa suhtes täiendavaid sanktsioone.

Loe lähemalt