Mihkelson: NATO huvides pole ennast hävitada

Riigikogu liige Marko Mihkelson (IRL) ei nõustu välispoliitika eksperdi Ahto Lobjakasega, kes väidab, et NATO egiidi all siin viibivad üksused ei sekkuks Eesti poolel sõjategevusse.

“Ahto Lobjakas lähtub oma arvamuses justkui eeldusest, et NATO kui läänemaailma tugevaim kaitsealianss eksisteerib üksnes paberil ning võimaliku konflikti korral laguneb kiirelt kui kaardimajake. Minu jaoks on see äärmiselt kummastav seisukoht Eesti Välispoliitika Instituudi teaduri poolt, kes peaks rohkem kursis olema julgeolekuvallas toimuvaga kui tavainimene,” kommenteeris Mihkelson ERR-i uudisteportaalile.

Mihkelson märkis, et Lobjakase poolt esile manatud stsenaarium on püsinud ammu Kremli unelmates. “Venemaa töötab tõepoolest palehigis selleks, et lõhkuda allianss või vähemalt tekitada liikmesriikide vahel tõsiseidd sisemisi vastuolusid.”

Mis puudutab Lobjakase väidet, et sõja puhkedes evakueerivad NATO liikmesmaad oma väeosad näiteks Eestist, siis Mihkelsoni sõnul tähendaks see ka NATO hukku. “Põhja-Atlandi alliansi sisuks on iga oma liikmesriigi kaitsmine ning kui artikkel viis lakkab töötamast, lakkab olemast ka NATO. See pole aga mitte ühegi liikmesmaa huvides,” sõnas riigikogulane.

Mihkelson lausus, et Venemaa agressioon Ukraina vastu on paljud alliansi sisesed kõhklused ja ebakõlad hajutanud ning kaitsekulude langusele on pandud piir. “Kollektiivkaitse on täna alliansi keskne teema ning eelseisev tippkohtumine Walesis vaid kinnitab seda.”

Mihkelson peab NATO Balti õhuturbemissiooni heaks näiteks sellest, kuidas liikmesriigid töötavad koos ühiskaitse tagamisel. “Esimesest tunnist, mil Eesti sai NATO liikmeks, on meie õhuruum olnud NATO hävitajate kaitse all. Täna nii Leedus kui Eestis paiknevad NATO hävitajad täidavad täies mahus kõiki neid ülesandeid, mida eeldataks suveräänse õhuruumi puutumatuse tagamisel,” kinnitas Mihkelson

Posted in Press.