Mihkelson: Eesti diplomaatia USA suunal peaks olema aktiivsem

Riigikogu väliskomisjoni esimees, Reformierakonna liige Marko Mihkelson ütles, et Eesti peab tihendama suhteid liitlastega ning olema USA suunal diplomaatiliselt aktiivsem.

Mihkelson rääkis “Välisilmas”, et Venemaa on aastakümneid püüdnud taastada oma positsioone maailmatasandil ning Putin on seda üsna edukalt teinud, kui vaadata näiteks jõu kasutamist oma naabrite suhtes.

Ta lisas, et Venemaa eesmärk on olnud lõhkuda Euro-Atlantilist ühtsust.

“Meie jaoks tähendab see, et kui eesmärk on lõhkuda või murendada Euroopa Liitu või NATO-t, siis see töötab meie julgeoleku vastu. Meie kohustus on keskenduda liitlasruumi kooshoidmisele,” rääkis Mihkelson.

Mihkelsoni sõnul on Eesti jaoks tähtis hoida tihedat läbikäimist liitlastega.

“Ma näen vajadust kasvatada diplomaatilist aktiivsust Ameerika Ühendriikide suunal. Minu jaoks natukene häiriv see, et esimest korda pärast 2014. aastat me ei näe Ameerika Ühendriikide püsivamat roteeruvat kohalolekut Balti riikides. Nad on peaasjalikult keskendunud Poola. Meid seob Ameerika Ühendriikidega strateegiliselt võib-olla täna vähem kui me tahaks. Arvan, et siin on diplomaatial päris oluline töö teha, kaasa arvatud meie kaitsevõime tugevdamisel seoses Ühendriikide kohalolekuga regioonis,” rääkis Mihkelson.

Ta lisas, et maailm on muutunud ning nii NATO-s kui ka Euroopa Liidus toimuvad olulised muutused. “Meie asi ei ole neid pingeid mõlemas organisatsioonis süvendada, vaid katsuda leida võimalikult palju liitlasi, kelle huvides on nende mõlema organisatsiooni ühispositsioonide püsimine.”

Posted in Press.