Mihkelson: Venemaa püüab Euroopat finlandiseerida

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles täna Tallinnas alanud rahvusvahelise konverentsi RUBYCON 2014 avakõnes, et Euroopa Liidu üheks suurimaks välispoliitiliseks väljakutseks saab eelolevate aastate jooksul olema Venemaa ning kui Moskva agressiivsele poliitikale soovitakse vastu seista, siis õnnestub seda teha vaid senisest tugevama ühispoliitikaga.

“Venemaa välispoliitika üheks eesmärgiks on süvendada Euroopa sisemisi vastuolusid ning juhtida riigid finlandiseerumise teele,” kirjeldas Mihkelson Kremli strateegiat ning lisas, et “Venemaa varjatud doktriiniks on endise impeeriumi ruumis piiratud suveräänsuse pealesurumine ning laiemalt Euroopas oma poliitilis-majandusliku mõjuvõimu kasvatamine”.

“Moskvas ilmselt loodetakse, et Euroopa Liit on sisemiselt piisavalt eriilmeline tugeva ühispositsiooni kujundamiseks..Sellisele mõtteviisile leiab kinnitusi erinevatest valdkondadest. Ilmekamateks näideteks on kindlasti Prantsusmaa jätkuv flirtimine Mistralide teemal ning Moskva edu kahepoolsete energialepingute saavutamisel,” ütles Mihkelson.

“Ometi on Ukraina sündmused loonud võimaluse Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitka muutmiseks tegelikele väljakutsetele vastavaks. Eriti oluline on uue komisjoni kokkuseadmisel nn välisministri ja energiavoliniku määramine, kelleks peaksid saama Venemaad hästi tundvad poliitikud,” rõhutas Mihkelson.

“Mida vähem bürokraatlikum ja poliitkorrektsem on Euroopa välispoliitka, seda rohkem on võimalusi, et Venemaa agressiivne poliitika suundub peagi tupikteele,” ütles väliskomisjoni esimees.

Posted in Press.