Mihkelson tutvub USA Vaikse ookeani raketitõrjesüsteemiga

Riigikogu NATO Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni esimees Marko Mihkelson osaleb assamblee kaitse- ja julgeolekukomitee istungil Honolulus USAs, kus tutvutakse USA Vaikse ookeani piirkonna raketitõrjesüsteemiga ning külastatakse mitmeid sõjaväebaase.

„Vaikse ookeani piirkond on USA kui NATO olulisema liitlase jaoks suure tähtsusega. Eriti viimase paari kümnendiga on lisaks varasemale Venemaa ja Hiina mõjule tekkinud reaalne oht ka Põhja-Korea tuumaprogrammi tõttu,“ ütles Mihkelson visiidi eel. Tema sõnul on visiidi raames hea võimalus lähemalt tutvuda USAle ja seeläbi kogu alliansile ühe kriitilisema piirkonna ohupildiga ning vajalike heidutusmeetmetega.

Aprilli alguses tähistab NATO 70. aastapäeva. „Nende aastate jooksul on NATO kujunenud vabade demokraatlike riikide tugevaimaks kaitsealliansiks, millel on rahvusvahelistes suhetes stabiliseeriv mõju Vaikse ookeani piirkonnast Läänemereni,“ rääkis Mihkelson. „NATO on ennast kõigiti õigustanud ja liitlaste ülesanne on jätkuvalt panustada alliansi toimetugevuse hoidmiseks.“  

Mihkelsoni sõnul on NATO Parlamentaarse Assamblee kaitsekomitee visiit Hawaiile kinnitus sellest, et liikmesriigid usaldavad ja kaitsevad teineteist ning on jätkuvalt valmis igakülgseks koostööks.

Visiidi käigus külastatakse Ameerika Ühendriikide mereväe Vaikse ookeani piirkonna sõjaväebaasi H.M. Smith, kus komitee liikmed saavad ülevaate USA hädaolukorra süsteemist. Veel tutvutakse raketirajatistega ning käiakse treeningkeskuses ja maa-aluses kütusehoidlas.

Samuti tutvuvad komitee liikmed Pearl Harbor’i sõjaväebaasiga, kus saavad ülevaate USA Vaikse ookeani piirkonna õhujõududest ja laevastikust ning ballistiliste rakettide tõrjesüsteemist.