Mihkelson: Porošenkot ootavad ees väga keerulised ajad

Viimased uudised Donetskist kinnitavad, et Ukraina vajab kiiret konsolideerimist ja presidendiks kerkival Petro Porošenkol seisavad ees väga keerulised ajad, ütles riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Ta rääkis “Ringvaates”, et juba Maidani sündmuste ajal oli tunda, et Porošenko võib Julia Tõmošenko ja Vitali Klõtško kõrvale tõusta. “Petro Porošenko oli üks nendest, kes Maidani finantsiliselt toetas, oli ise seal kohal päris algusest peale ja ma arvan, et ta on teinud suurepärase poliitilise käigu, võttes Klõtško oma liitlaseks. Klõtško pärast eilseid valimisi on tõenäoliselt saamas Kiievi linnapeaks.”

Saatekülaline märkis, et Porošenko on jõudnud oma 48 eluaasta jooksul palju ära teha. Lisaks ettevõtlusele on ta olnud kolme eri presidendi ajal minister.
Mis puutub Krimmi, siis selle tagasitoomine Ukraina rüppe, nagu Porošenko on lubanud, kujuneb Mihkelsoni hinnangul pikaajaliseks protsessiks. Donetskis ja Luganskis aga on vaja kiiresti tegutseda.

Porošenko meeskond on alles kujunemisjärgus, mis on Mihkelsoni sõnul nii hea kui ka halb. Ühest küljest ei ole vanu mõjusid, samas aga on vaja paljude oluliste otsuste puhul kiiresti tegutseda.

Mihkelson rõhutas, et Venemaa eesmärk on jätkuvalt takistada Ukraina lähenemist Euroopa ruumile. Jätkuvalt on ka ligi 40 000 Vene sõjaväelast Ukraina piiri lähistel.

“Ma arvan, et sellest valikust, kes ukrainlastel võtta oli, täna oli ta (Porošenko) kindlasti parim,” sõnas Mihkelson.

Ta lisas, et Ukraina riik loodi alles 1991. aastal ja need mured, mis on kuhjunud, pärinevad kaugemast minevikust. Muu hulgas tuleb tõsiselt tegeleda korruptsiooniga.

Eestil oleks Ukrainasse palju panustada, eeskätt meie e-riigi kogemusi, märkis väliskomisjoni esimees.

Posted in Press.